blask-wlosowProblem matowych, „sianowatych” kosmyków z rozdwojonymi końcami dotyczy zarówno długich, jak i krótkich włosów. Wprawdzie podzielonych końcówek nie da się skleić, ale można włosy wzmocnić i zapobiec kłopotom na przyszłość.

1. Poproś fryzjera, aby obciął zniszczone końce
Wystarczy skrócić włosy o centymetr, aby zniknęły matowe, podzielone na dwie lub więcej części końcówki. Podcinaj włosy regularnie co 2-3 miesiące, a zawsze będą wyglądały zdrowo.

2. Wzmacniaj w czasie mycia
Włosom łamliwym, z tendencją do rozdwajania się trzeba pomóc już na etapie mycia. Sięgnij po szampon i odżywkę z proteinami owsa lub pszenicy, wyciągiem z kiełków zbożowych, skrzypu polnego, olejkami roślinnymi, ceramidami.

3. Rozczesuj delikatnie
Mokre włosy są podatne na mechaniczne uszkodzenia. Do ich rozczesywania po myciu używaj grzebienia z grubymi, rzadkimi zębami lub szczotki z igiełkami zakończonymi kuleczką, na miękkiej gumowej poduszeczce.

4. Susz ostrożnie
Nigdy nie przyspieszaj suszenia pocierając głowę ręcznikiem. Wprawdzie łuski chroniące rdzeń włosa można w pewnym stopniu domknąć stosując do ostatniego płukania roztwór octu lub soku z cytryny (łyżka jednego lub drugiego na litr wody), ale i tak wilgotne włosy są rozpulchnione, podatne na uszkodzenia mechaniczne. Szczególnie wrażliwe są wtedy końce kosmyków. Najlepiej pozwól włosom wyschnąć w temperaturze pokojowej. Jeżeli używasz suszarki, stosuj niskie temperatury nawiewu.

5. Chroń w czasie stylizacji
Zawsze przed układaniem włosów na gorąco zastosuj spray chroniący przed uszkodzeniami spowodowanymi wysoką temperaturą.Staraj się nie używać zbyt często (a już na pewno nie codziennie!) prostownicy. Przy układaniu fryzur zrezygnuj z preparatów zawierających wysuszający alkohol.

6. Rzadziej stosuj zabiegi chemiczne
Niszczące dla włosów są także zabiegi chemiczne takie jak trwałe prostowanie czy ondulacja, także koloryzacja i dekoloryzacja. Staraj się je wykonywać rzadko (nie częściej niż co 4-6 tygodni) i tylko sprawdzonymi preparatami.

7. Jedz to, co służy włosom
W twojej diecie powinny się znaleźć produkty zawierające wit.: A (tran, mleko, wątróbka) lub beta-karoten (marchewka, zielone i pomarańczowe warzywa i owoce), wit. E (oleje roślinne, kiełki), B (rośliny strączkowe, produkty zbożowe), wit. C (owoce i warzywa).

← Wszystkie wpisy